پايه سوم راهنمايي ، درس نهم ، بخش مفاهيم
سازمان آموزش و پرورش استان اصفهان
مديريت شهرستان تيران و كرون
طرح درس قرآن
پايه سوم راهنمايي ، درس نهم ، بخش مفاهيم
مربوط به جشنواره كشوري الگو هاي تدريس برتر
نام و نام خانوادگي مدرس : فاطمه بخشياني
نام و نام خانوادگي همكار در تدريس : طاهره رحيميان
مرداد ماه 1384
باسمه تعالي
نام درس : قرآن كريم زمان اجرا : 05 :17 - 40 : 16
موضوع درس : مفاهيم درس 9 تاريخ اجرا : 1 / 5 /84
پايه : سوم راهنمايي تعداد فراگير : 9 نفر
صفحات : 85 تا 82 مجري : فاطمه بخشياني
اهداف كلي |
- با ترجمه لغات و تركيب ها و جمله هاي قرآني آشنا مي شود . ( شناختي )
- نسبت به يادگيري لغات و عبارات قرآني علاقمند مي شود . ( عاطفي ) - رهنود هاي قرآن را در زندگي به كار مي بندد . ( مهارتي ) |
اهداف رفتاري |
ازبين ترجمه چندلغت معني لغات قرآني خواسته شده راجدامي كند.(شناختي–تجزيه وتحليل)
معادل قرآني لغات فارسي را بيان مي كند . ( شناختي – دانش )
تركيب هاي درس را ترجمه مي كند . ( شناختي – تجزيه و تحليل )
از بين چند لغت قرآني عبارات قرآني را كامل مي كند . ( شناختي – تجزيه و تحليل )
ترجمه فعل ماضي رابابكاربردن كلماتي چون: اِنْ- اِذ- مَنْ- لَو ، تغيير مي دهد.(شناختي–درك وفهم)
با توجه به مثال تمرين 4 ، قاعده مربوط را در تمرين به كار مي گيرد . ( شناختي – كاربردي )
ترجمه دو عبارت قرآني را باتاثيرادوات شرط وبدون آن مقايسه مي كند .(شناختي–ارزشيابي)
تمرين هاي انس با قرآن در خانه را انجام مي دهد . ( مهارتي – اجراي مستقل )
آيات بخش مفاهيم را به صورت روان مي خواند . ( مهارتي – اجراي مستقل )
تمرين آزاد كتاب را داوطلبانه انجام مي دهد . ( عاطفي – واكنش )
براي درك بيشتر معني آياتي كه ياد گرفته از معلم خود سوال مي كند . ( عاطفي – واكنش )
|
هدف ديني |
تبريك تولد حضرت زهرا (س)
بيان حديثي ازحضرت زهرا (س)كه مي فرمايد : ازدنياي شما سه چيزمحبوب من است :
1- تلاوت قرآن 2- نگاه به چهره رسول خدا (ص) 3- انفاق در راه خدا | |||
روش تدريس |
روش ياد سپاري – روش توضيحي – پرسش و پاسخ – تدريس اعضاي تيم
| |||
مدل و فضاي كلاس |
هر گروه به شكل U يا نيم دايره
| |||
مواد و وسايل آموزشي |
كتاب درسي – تابلو و گچ – تابلوي جايگزيني لغت و معنا – اورهد – فلاپي و CD
| |||
فعاليت مقدماتي |
سلام و احوال پرسي از دانش آموزان – دقت در وضعيت جسمي و رواني آنان –
حضور و غياب – بازديد تكاليف – خواندن سوره كوثر به صورت دسته جمعي–
با توجه به نزديك بودن تولد حضرت فاطمه (س) اين تولد فرخنده را به دانش آموزان
تبريك گفته و حديثي از آن حضرت نقل مي شود– آداب تلاوت قرآن ياد آوري مي شود.
|
زمان | ||
4
دقيقه | ||||
ارزشيابي آغازين |
از چند دانش آموز خواسته مي شود كه از روي آيات درس 9 به صورت روان بخوانند .
|
2
دقيقه | ||
آماده سازي و ايجاد انگيزه |
آيا ميدانيد تا كنون با چند كلمه پركاربرد قرآن آشنا شده ايد ؟
اين تعداد از كلمات چند بار در فرآن تكرار شده است ؟
يادگيري اين كلمات چه فايده اي دارد ؟
امروز هم با 10 كلمه جديد قرآني آشنا مي شويد .
|
1
دقيقه | ||
ارائه تدريس |
ازدانش آموزان مي خواهيم كه هرفردمعناي لغات تمرين1 راپيداكند ودرجاي خالي بنويسد
و سپس آنچه راكه نوشته باهم گروههاي خودمقايسه كندودرگروهها در مورد لغات بحث شود
بعداز اطمينان ازياد گيري لغت ومعني باتوضيحات دبير،دانش آموزان به صورت اعضاي تيم،
ترجمه تركيب ها – تكميل جاي خالي جمله هاي قرآني و ترجمه جمله هاي قرآني را با
توجه به تاثير ادوات شرط در اين جملات را انجام مي دهند . قبل از شروع فعاليت دانش
آموزان توضيحات مختصري در مورد تاثير ادوات شرط بر فعل ماضي داده مي شود سپس
شماره ( 1 ) گروه ها تركيب ها را با هم حل مي كنند . شماره ( 2 ) گروه ها جاي خالي
آيات را با لغت قرآني مناسب پر مي كنند و جمله ها را معنا مي كنند . شماره ( 3 ) گروه ها
ترجه آيات تمرين 4 را نجام مي دهند . سپس افراد هر گروه به گروه اصلي خود بر مي
گردند و اطلاعات خود را با توجه به فعاليتي كه انجام دادند در اختيار گروه خود قرار مي
دهند و به اين صورت كل تمرين ها با فعاليت دانش آموزان حل مي شود . براي بررسي
فعاليت هاي انجام شده از گروه گل شقايق مي خواهيم كه تركيب ها را با ترجمه آن
بخوانند . در صورت اشتباه بودن با راهنمايي دبير و كمك دانش آموزان ديگر جواب صحيح
داده مي شود . از گروه گل نرگس مي خواهيم كه جا هاي خالي جمله هاي قرآني را با
توجه به معناي آن بازخواني كنند . و از صحت جواب اطمينان حاصل شود . از گروه گل
روز مي خواهيم كه تمرين 4 را با استفاده از توضيحات داده شده و فعاليتي كه انجام داده
اند حل كنند و در صورت اشتباه بودن راهنمايي مي شوند تا به جواب صحيح برسند .
|
12
دقيقه | ||
خلاصه و جمع بندي مطالب |
از دانش آموزان مي خواهيم كه آنچه از درس امروز فهميده اندو ياد گرفته اند را
بيان كنند.باتوجه به پاسخ دانش آموزان آنچه دركلاس تدريس شده جمع بندي
مي شود .
|
1
دقيقه |
ارزشيابي تكويني |
سوالاتي راجع به درس امروز ازفراگيران پرسيده مي شود .
- معادل عربي يا فارسي لغت هاي قرآني كه در جدول لغت مشخص شده را پيدا - - كنيد و درجاي مناسب روبروي آن قرار دهيد . - تركيب هاي قرآني را معني كنيد . - عبارت هاي قرآني را با تاثير ادوات شرط بر فعل ماضي معني كنيد . |
4
دقيقه
|
تعيين
تكليف |
تمرين انس باقرآن درخانه راهرفردي براي جلسه آينده انجام دهد.(تكليف فردي)
تحقيق كنيد كه كلمه اِسْتَغْفِروا چند مرتبه در سوره هود آمده است ؟ آيات مربوطه را
بنويسيد . ( تكليف بسطي )
درموردفضايل حضرت فاطمه (س) ازكتاب هاي:زندگاني صديقه كبري ، نويسنده سيد
محمد تقي مدرّسي – فضايل فاطمه زهرا (س) ، نويسنده عباس عزيزي و كتاب فاطمه الزهرا
نخل توحيدسندولايت، نويسنده اسدالله جعفري،يك گروه به صورت داوطلب تحقيق
كنند و در 5 صفحه به عنوان تحقيق گروهي تحويل دهند . ( تكليف گروهي )
|
1
دقيقه |